Sokan úgy tartják, hogy egy jó önéletrajz biztos útlevél egy jó álláshoz. De vajon mi szükséges egy jó önéletrajzhoz? Kövesd ezt a négy lépést, hogy Tied legyen a legjobb CV.
Tartalmi elemek összegyűjtése
- Az önéletrajznak 4 fontos pontot kell tartalmaznia:
- Személyes adatok (név, születési idő, lakhely, elérhetőségek)
- Végzettség (időrendben visszafelé: képzés dátuma, intézmény megnevezése, végzettség)
- Szakmai tapasztalat (időrendben visszafelé: dátum, cégnév, betöltött munkakör, legfőbb feladatok)
- Egyéb jártasságok (nyelvtudás, vezetői engedély, hobbik)
- Formázás
A tartalmi elemek összegyűjtése után célszerű szövegszerkesztőbe gépelni azokat, majd átlátható szellős formázással kialakítani az önéletrajzunk arculatát. Figyeljünk rá, hogy egy féle betűtípus legyen, a formázás ne legyen túlcifrázva. Az átláthatóság érdekében a főbb kategóriákat kiemelhetjük tetszésünk szerint (akár félkövér betűtípussal vagy aláhúzással). Fontos, hogy maximum két féle „effektet” alkalmazzunk, mivel a túl sok szín használata, a túl sokféle kiemelés is zavaró lehet az értelmezésben. Ne színezzünk agyon, a kevesebb több. Törekedjünk a rövid, érthető egyszerűem megfogalmazott önéletrajzra. Maximum 1-2 oldalas legyen, jól áttekinthető felépített formában.
- Ellenőrzés
Miután megformáztuk az önéletrajzunkat, érdemes még egyszer átolvasni, átnézni, hogy minden adat megfelelően szerepel-e benne. Különösen figyeljünk az esetleges helyesírási hibákra. Ebben a szövegszerkesztő helyesírás ellenőrző funkciója is segítségünkre lehet.
- Fényképválasztás
Az első pillantás általában a fényképre vetül, ezért különösen fontos, hogy milyen fotót választunk önéletrajzunk elejére. Ajánlatos aktuális, előnyös arcképet választani magunkról, amivel jó benyomást kelthetünk. A képet ne kivágjuk valahonnan, hanem direkt portré fotót készítsünk. Öltözékünk legyen elegáns, rendezett és visszafogott.
Önéletrajzra fel!
Linka Melinda – Toborzási és Kiválasztási Tanácsadó- Adecco Magyarország